Swarovskio barštis

Straipsnis iš Juokopedijos, humoristinės enciklopedijos
Peršokti į: navigacija, paiešką

Swarovskio barštis (lot. Heracleum swarowskyi) – tik Lietuvoje auganti itin pavojinga Sosnovskio barščio [1] atšaka (viena iš barščio rūšių).

Svarowskio.jpg

Lietuvoje užauga iki 8 m aukščio (vidutinis aukštis - 5 m.) Augalo lapai maistingi, tačiau netinka šerti gyvulius dėl augalo piktumo. Lietuvoje jis buvo reklamuojamas kaip silosinis augalas, tačiau tai buvo tik rusų valdžios konspiracija, siekiant paslapčia nužudyti nekaltus Lietuvos valstiečius bei padidinti augalo paplitimą.

Swarovskio barštis ypatingas tuo, kad vietoje gausių smulkių žiedų brandina Swarovskio kristalus, kuriuos dėl jų ypatingo blizgesio bei skambaus pavadinimo itin mėgsta damos ir ponios. Swarovskio kristalus superka, perdirba, inkrustuoja į juvelyrinius dirbinius ir visame pasaulyje platina bendrovė Swarovski AG ([2]), pavadinta būtent pagal barščio pavadinimą.

Swarovskio barštį lanko daug įvairių vabzdžių, daugiausia musių (bitės barščio žiedų beveik visiškai nelanko), tačiau dėl barščio ypatingų dauginimosi savybių vabzdžių lankymasis visiškai neturi įtakos augalui. Swarovskio barštis dauginasi jo žiedams (kristalams) susimaišius su žmogaus krauju bei patekus į dirvožemį.

Swarovskio barštis pirmą kartą pastebėtas Kaune 1767 m. Kituose Lietuvos regionuose jis pradėjo veistis apie 1899 m. Kitose šalyse Swarovskio barštis neauga dėl netinkamo klimato.

Poveikis žmogui[keisti]

Visos augalo dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno bei pačio pavojingiausio žmogui nuodingo elemento, aptinkamo augaluose - swarofuranokumarino.

Swarovskio barščio sultyse, lapuose, stiebuose ir kitose dalyse (išskyrus, žinoma, kristalus) gausu swarofuranokumarino, kuris itin greitai bei efektingai sužaloja prie augalo prisiartinusį žmogų. Swarovskio barštis, kaip minėta, dauginasi jo kristalams susimaišius su žmogaus krauju, todėl yra gamtos sutvertas taip, kad nesunkiai galėtų gauti žmogaus kraujo, reikalingo užtikrinti jo egzistenciją bei tolimesnę sklaidą.

Kai žmogus prisiartina prie Swarovskio barščio, jo lapai bando sučiupti žmogų, stiebai - išdurti žmogaus akis, o iš visų kitų dalių yra purškiamos sultys, prisotintos swarofuranokumarino. Jeigu augalo sultys patenka ant žmogaus odos, ji iškart nudega, iškyla milžiniškos puslės, kurios neužilgo sprogsta ir tokiu būdu nuodai patenka ant kitos odos zonos, todėl galiausiai žmogus lieka praktiškai be odos. Nesiėmus reikiamų gydymo priemonių iškart po susidūrimo su klastinguoju Swarovskio barščiu, nukentėjęs žmogus miršta nuo odos trūkumo ir su tuo susijusių organizmo reakcijų. Jeigu augalui pavyksta sučiupti žmogų, jo visas kūnas iškart yra padengiamas sultimis ir tokiu atveju žmogaus išgelbėti jau nebegali niekas.

Vienintelis vaistas nuo Swarovskio barščio sukeltų nudegimų yra anti-swarofuranokumarinas, kuris yra prieinamas visose Lietuvos vaistinėse. Tačiau šis vaistas, vartojamas mažų pilkų tablečių pavidalu, leidžia atstatyti tik didesnę dalį nudegintos odos ir išsaugoti žmogaus gyvybę. Net ir pačių geriausiu atveju, gydant anti-swarofuranokumarinu, Swarovskio barščio sužalotas žmogus lieka su keliomis didelėmis negijančiomis žaizdomis bei traumuota psichika. Todėl Swarovskio barštis yra itin pavojingas žmonėms ir Sveikatos apsaugos ministerija įspėja, kiek tik įmanoma, vengti susidūrimų su barščiais. Tačiau kadangi kristalų perdirbimu ir pardavimu užsiimanti bendrovė Swarovski AG brangiai superka kristalus, kai kurie žmonės (ypač mažesnių nei vidutinių pajamų bei žemesnio nei vidutinio išsilavinimo) neretai ryžtasi stoti į akistatą su Swarovskio barščiu net ir šiais laikais.

Poveikis gyvūnams[keisti]

Swarovskio barštis lygiai taip pat pavojingas ir gyvūnams. [3]